Erasmus+ 2025 Milliy Axborot Kuni Toshkentda muvaffaqiyatli o'tkazildi
2025-yil 11-dekabr kuni Toshkent davlat agrar universitetida Erasmus+ 2025 Milliy Axborot Kuni bo'lib o'tdi. Tadbirda oliy ta'lim yetakchilari, vazirliklar va xalqaro hamkorlar Erasmus+ imkoniyatlari va 2026-yilgi grant tanlovi (Call for Proposals 2026) yuzasidan muhokama yuritdi. Qo'qon universitet
2025-yil 11-dekabr kuni Toshkent davlat agrar universitetida Erasmus+ 2025 Milliy Axborot Kuni muvaffaqiyatli o'tkazildi. Tadbir O'zbekistondagi Milliy Erasmus+ ofisi (NEO), OTFIV, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi Vakolatxonasi, Oliy ta'lim islohotlari bo'yicha ekspertlar guruhi (HEREs) va Toshkent davlat agrar universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda O'zbekistonning barcha hududlaridagi oliy ta'lim muassasalari vakillari, xalqaro hamkorlik va innovatsiyalar bo'yicha prorektorlar, tegishli vazirliklar mas'ullari, Yevropa Ittifoqi a'zo davlatlari elchixonalari, donor tashkilotlar hamda oliy ta'lim sohasining yetakchi vakillari ishtirok etdi.
Rasmiy dasturga muvofiq tadbir doirasida quyidagilar muhokama qilindi:
-O'zbekiston uchun Erasmus+ imkoniyatlari va 2026-yilgi grant tanlovi (Call for Proposals 2026) sharhi;
-Oliy ta'lim muassasalari uchun CBHE, ICM, EMJM va Jean Monnet yo'nalishlari bo'yicha imkoniyatlar haqida ma'lumot;
-Toshkent davlat agrar universitetida Erasmus+ loyihalarining samaradorligi yuzasidan taqdimot;
-Yangi ishga tushirilgan CBHE va Qo'shma magistratura (JMA) loyihalari uchun sertifikatlar topshirish marosimi;
-Yangi ishtirokchi muassasalar uchun CBHE Strand 1 va tajribali arizachilar uchun CBHE Strand 2 ilg'or tajribalariga bag'ishlangan parallel sessiyalar.
Dastur doirasida Erasmus+ granti sohibi sifatida Qo'qon universiteti GreenCamUz — "Yashil kampus tashabbusi: O'zbekiston oliy ta'limiga barqarorlik tamoyillarini integratsiyalash" loyihasi orqali milliy tajribani taqdim etdi.
Tadbir networking sessiyalari va faol ishtirok hamda kasbiy hissasi uchun sertifikatlar topshirish marosimi bilan yakunlandi.

On 11 December 2025, the Erasmus+ 2025 National Information Day was held at Tashkent State Agrarian University, bringing together higher education leaders, ministries, and international partners to discuss Erasmus+ opportunities and the 2026 Call for Proposals. Kokand University presented its GreenC
The Erasmus+ 2025 National Information Day was successfully held on 11 December 2025 at Tashkent State Agrarian University through the cooperation of the National Erasmus+ Office in Uzbekistan (NEO), OTFIV, the Delegation of the European Union to Uzbekistan, the Higher Education Reform Experts (HEREs) group, and Tashkent State Agrarian University.
The event brought together representatives of higher education institutions from all regions of Uzbekistan, vice-rectors for international cooperation and innovation, representatives of line ministries, EU Member State embassies, donor organisations, and key higher education stakeholders.
According to the official agenda, the programme included:
- An overview of Erasmus+ opportunities for Uzbekistan and the Call for Proposals 2026;
- Information on opportunities for higher education institutions under CBHE, ICM, EMJM, and Jean Monnet;
- A presentation on the impact of Erasmus+ projects at Tashkent State Agrarian University;
- A certificate awarding ceremony for newly launched CBHE and Joint Master’s (JMA) projects;
- Parallel sessions focusing on CBHE Strand 1 for newcomer institutions and CBHE Strand 2 best practices for experienced applicants.
As part of the programme, Kokand University, as an Erasmus+ grant holder, presented national experience through the project
GreenCamUz - “Green Campus Initiative: Integrating Sustainability into Higher Education in Uzbekistan.”
The event concluded with networking sessions and a certificate award ceremony recognising active participation and professional contributions.