GreenCamUz Ikkinchi O'quv Dasturi Barqaror Ta'lim va Chiqindilarni Boshqarish Bo'yicha Xalqaro Ekspertlar Sessiyalari Bilan Davom Etdi
2026-yil 7-iyul kuni Türkiyaning Karabuk universitetida GreenCamUz Ikkinchi o'quv dasturi barqaror ta'lim, o'quv dasturlarini ishlab chiqish va chiqindilarni boshqarishning innovatsion amaliyotlariga bag'ishlangan ekspert ma'ruzalari va tajriba almashish sessiyalari bilan davom etdi. Dastur Erasmus+ CBHE loyihasi "GreenCamUz – Green Campus Initiative: O'zbekiston Oliy Ta'lim Tizimiga Barqarorlikni Integratsiya Qilish" doirasida tashkil etildi.
Ikkinchi kun dotsent Kazim Yetik (Karabuk universiteti, Türkiye) ma'ruzasi bilan boshlandi. U ishtirokchilarni universitetning Qayta Ishlash va Chiqindilarni Boshqarish Amaliyotlari bilan tanishtirib, barqaror kampus boshqaruviga institutsional yondashuvlarni yoritib berdi.
Dastur o'quv dasturi va sillabus ishlab chiqishga oid tajriba almashish sessiyalari bilan davom etdi. Prof. dr. Ivona Klosok-Bazan (Opole Texnologiya Universiteti, Polsha), dotsent Yurdanur Yumuk (Karabuk universiteti, Türkiye), prof. dr. Vitautas Buchinskas (Vilnyus Gediminas Texnika Universiteti, Litva) va tadqiqotchi Yusuf Devechi (Karabuk universiteti, Türkiye) ekoturizm, tabiatga asoslangan turizm, boshlang'ich ta'limda tabiiy fanlar va darsdan tashqari faoliyat kabi mavzularni qamrab olgan holda, o'quv dasturini ishlab chiqishning ilg'or amaliyotlarini taqdim etishdi.
Kunning ikkinchi yarmida e'tibor barqaror chiqindilarni boshqarish va ekologik innovatsiyalarga qaratildi. Prof. dr. Faysal Aziz (Qadi Ayyad universiteti, Marokash) barqaror chiqindilarni boshqarish tushunchalari, qayta ishlash texnologiyalari va utilizatsiya strategiyalari bo'yicha ma'ruza o'qidi. Dr. Lena Esterxeyzen (Markaziy Texnologiya Universiteti, Janubiy Afrika) barqaror kampuslar uchun chiqindilarni qayta ishlash strategiyalariga oid amaliy yondashuvlarni taqdim etdi, dotsent v.b. Solih Birhonu Ahmed (Karabuk universiteti, Türkiye) esa qishloq xo'jaligi chiqindilaridan biologik parchalanuvchi nanotolalar ishlab chiqarishga oid innovatsion loyihani tanishtirdi. Kun prof. dr. Faysal Azizning CYCLOLIVE loyihasi haqidagi ma'ruzasi bilan yakunlandi — unda loyihaning O'rta yer dengizi havzasida ekologik toksikologik diagnostika va chiqindilarni qayta ishlashga qo'shgan hissasi yoritib berildi.
O'quv dasturining ikkinchi kuni ishtirokchilarga qimmatli xalqaro tajriba va amaliy bilimlar berdi, bu esa O'zbekiston oliy ta'lim muassasalarida barqarorlikka yo'naltirilgan ta'lim va yashil kampus tashabbuslarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

GreenCamUz Second Training Program Continued with International Expert Sessions on Sustainable Education and Waste Management
The Second GreenCamUz Training Program continued on 7 July 2026 at Karabük University (Türkiye) with a series of expert presentations and experience-sharing sessions dedicated to sustainable education, curriculum development, and innovative waste management practices. The programme was organized within the framework of the Erasmus+ CBHE project “GreenCamUz – Green Campus Initiative: Integrating Sustainability into Higher Education in Uzbekistan.”
The second day opened with a presentation by Assoc. Prof. Kazım Yetik (Karabük University, Türkiye), who introduced participants to the university's Recycling and Waste Management Practices, highlighting institutional approaches to sustainable campus management.
The programme continued with a series of experience-sharing sessions on syllabus development and curriculum design. Prof. Dr. Iwona Kłosok-Bazan (Opole University of Technology, Poland), Assoc. Prof. Yurdanur Yumuk (Karabük University, Türkiye), Prof. Dr. Vytautas Bučinskas (Vilnius Gediminas Technical University, Lithuania), and Researcher Yusuf Deveci (Karabük University, Türkiye) presented best practices in curriculum development, covering topics such as eco-tourism, nature-based tourism, natural sciences in primary education, and extracurricular activities.
In the afternoon, the focus shifted to sustainable waste management and environmental innovations. Prof. Dr. Faissal Aziz (Cadi Ayyad University, Morocco) delivered a lecture on sustainable waste management concepts, processing technologies, and recycling strategies. Dr. Lena Esterhuizen (Central University of Technology, South Africa) presented practical approaches to waste recycling strategies for sustainable campuses, while Assist. Prof. Salih Birhanu Ahmed (Karabük University, Türkiye) introduced an innovative project on developing biodegradable nanofibers from agricultural waste. The day concluded with a presentation by Prof. Dr. Faissal Aziz on the CYCLOLIVE project, highlighting its contribution to environmental toxicology diagnostics and waste recycling in the Mediterranean Basin.
The second day of the training programme provided participants with valuable international experience and practical knowledge that will contribute to strengthening sustainability-oriented education and green campus initiatives at higher education institutions in Uzbekistan.