GreenCamUz Ikkinchi O'quv Dasturi Karabuk Universitetida Muvaffaqiyatli Boshlandi
Erasmus+ CBHE loyihasi doirasidagi "GreenCamUz – Green Campus Initiative: O'zbekiston Oliy Ta'lim Tizimiga Barqarorlikni Integratsiya Qilish" loyihasining Ikkinchi o'quv dasturi 2026-yil 6-iyul kuni Türkiyaning Karabuk universitetida rasman o'z ishini boshladi. Tadbirga O'zbekiston, Türkiye, Polsha, Litva va boshqa xalqaro muassasalardan loyiha hamkorlari va barqarorlik bo'yicha mutaxassislar yig'ildi. Ushbu tadbir GreenCamUz loyihasini amalga oshirishdagi navbatdagi muhim bosqichni anglatadi.
Ochilish marosimida loyiha koordinatori janob Ulug'bek Mamadaliyev (Qo'qon universiteti), prof. dr. Ivona Klosok-Bazan (Opole Texnologiya Universiteti, Polsha), prof. dr. Vitautas Buchinskas (Vilnyus Gediminas Texnika Universiteti, Litva), prof. dr. Azizbek Ismoilov, Alfraganus universiteti rektori (O'zbekiston) va prof. dr. Fatih Qirishiq, Karabuk universiteti rektori (Türkiye) tabrik so'zlari bilan chiqishdi. Tantanali nutqlardan so'ng ishtirokchilar rasmiy guruh surati uchun to'plandi.
Loyihaning ekologik barqarorlikka va universitet kampuslarini yashillashtirishga bo'lgan sodiqligini ta'kidlash maqsadida ramziy Daraxt Ekish Marosimi o'tkazildi. Shuningdek, ishtirokchilar Karabuk universitetining akademik infratuzilmasi va barqarorlik bo'yicha tashabbuslari bilan tanishish uchun Muhandislik fakultetiga tashrif buyurishdi.
Kunning ikkinchi yarmidagi sessiya GreenCamUz loyihasi faoliyatini strategik jihatdan amalga oshirishga bag'ishlandi. Ishtirokchilar Yashil Kampus Strategiyasining yakuniy versiyasi, amalga oshirish yo'l xaritalari va monitoring tizimi bo'yicha fikr almashishdi. Shuningdek, GreenCamUz o'quv materiallarini ishlab chiqish, biznes va jamoatchilik bilan hamkorlik o'rnatish, virtual bilim almashish platformasini yaratish, 1-GreenCamUz konferensiyasiga tayyorgarlik ko'rish hamda Uchinchi o'quv uchrashuvini rejalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Birinchi kun hamkorlar uchun o'zaro hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va O'zbekiston oliy ta'lim muassasalarida barqarorlikni integratsiya qilishga qaratilgan kelgusi faoliyatlarni muvofiqlashtirish uchun ajoyib imkoniyat yaratdi.
GreenCamUz konsorsiumi ekspert ma'ruzalari, o'quv dasturini ishlab chiqish bo'yicha seminarlar va barqaror kampus amaliyotlarini amaliy namoyish etish bilan davom etadigan keyingi o'quv sessiyalarini sabrsizlik bilan kutmoqda.

The Second GreenCamUz Training Program officially commenced on 6 July 2026 at Karabük University, Türkiye, bringing together project partners and sustainability experts from Uzbekistan, Türkiye, Poland, Lithuania, and other international institutions. The event marks another important milestone in the implementation of the Erasmus+ CBHE project "GreenCamUz – Green Campus Initiative: Integrating Sustainability into Higher Education in Uzbekistan."
The opening ceremony featured welcoming remarks from project coordinator Mr. Ulugbek Mamadaliev (Kokand University), Prof. Dr. Iwona Kłosok-Bazan (Opole University of Technology, Poland), Prof. Dr. Vytautas Bučinskas (Vilnius Gediminas Technical University, Lithuania), Prof. Dr. Azizbek Ismailov, Rector of Alfraganus University (Uzbekistan), and Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rector of Karabük University (Türkiye). Following the opening speeches, participants gathered for an official group photo.
A symbolic Tree Planting Ceremony was held to emphasize the project's commitment to environmental sustainability and the development of greener university campuses. Participants also visited the Faculty of Engineering to learn about Karabük University's academic infrastructure and sustainability initiatives.
The afternoon session focused on the strategic implementation of GreenCamUz project activities. Participants discussed the final version of the Green Campus Strategy, implementation roadmaps, and monitoring framework. Presentations also covered the development of GreenCamUz course materials, establishment of business and community partnerships, creation of the virtual knowledge-sharing platform, preparations for the 1st GreenCamUz Conference, and planning for the Third Training Meeting
The first day provided an excellent opportunity for partners to strengthen collaboration, exchange experiences, and coordinate future activities aimed at integrating sustainability into higher education institutions across Uzbekistan.
The GreenCamUz consortium looks forward to the upcoming training sessions, which will continue with expert lectures, curriculum development workshops, and practical demonstrations of sustainable campus practices.