O‘zbekistondagi Erasmus+ Milliy ofisi va Qo‘qon universiteti sizni Erasmus+ CBHE GreenCamUz — “Green Campus Initiative: Integrating Sustainability into Higher Education in Uzbekistan” loyihasiga bag‘ishlangan loyiha taqdimot sessiyasiga taklif etadi.
Sana: 12-avgust
Vaqt: 11:00
Format: Onlayn
Sessiya davomida siz:
Loyiha maqsadlari, vazifalari, tuzilmasi va kutilayotgan natijalar bilan tanishasiz.
Rejalashtirilgan faoliyatlar, asosiy natijalar hamda loyihaning O‘zbekiston oliy ta’lim tizimiga kutilayotgan ta’siri haqida ma’lumot olasiz.
Loyiha hamkorlari bilan tanishib, GreenCamUz tashabbusini amalga oshirish bo‘yicha tajribalar bilan tanishasiz.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan Erasmus+ CBHE loyihalari Erasmus+ dasturining beshta ustuvor yo‘nalishidan biri bo‘lgan Yevropa yashil kelishuvi — European Green Deal maqsadlarini qo‘llab-quvvatlashga qanday hissa qo‘shayotganini bilib olasiz.

The Erasmus+ National Office in Uzbekistan and Kokand University are pleased to invite you to the Project Presentation Session dedicated to the Erasmus+ CBHE project GreenCamUz – "Green Campus Initiative: Integrating Sustainability into Higher Education in Uzbekistan."
Date: 12 August
Time: 11:00 (UZT)
Format: Online
During the session, participants will:
• Learn about the project's objectives, scope, structure, and expected outcomes.
• Gain insight into the planned activities, key deliverables, and the project's anticipated impact on the higher education system in Uzbekistan.
• Meet the project partners and explore their experiences in implementing the GreenCamUz initiative.
• Discover how Erasmus+ CBHE projects implemented in Uzbekistan contribute to the European Green Deal, one of the five key priorities of the Erasmus+ Programme, by promoting sustainability in higher education.